logo

Bağcılar halkının huzuru ve güvenliği için varız


Bağcılar’da  ASAYİŞ ÜZERİNE OPERASYONLAR gerçekleştiren
YENİ emniyet Müdürü ERDEN BURSALI, GAZETECİ VOLKAN ÇELİKTÜRK’E KONUŞTU

Bağcılar halkının huzuru ve güvenliği için varız

İNTERPOL, Narkotik ve Çevik Kuvvet gibi önemli birimlerde çalışan Bağcılar’ın yeni Emniyet Müdürü  Erden Bursalı, son günlerde Bağcılar’da gerçekleştirilen asayiş operesyonlarına ilişkin sorularımızı yanıtladı. Bursalı, Bağcılar’da helikopter destekli, Çevik Kuvvet, Asayiş, Yunus, Narkotik ve Özel Harekat personelinin katıldığı ‘HUZUR 34’ operasyonu yaptıklarını, 1300 GBT sorgulandığını söyleyerek “Bağcılar trafiğini rahatlatacak motorize Şahin Polisler’inde  yakın zamanda ilçemizde görev yapacağını söyledi.

BAŞLARKEN…
Bağcılar’ın yeni Emniyet Müdürü Erden Bursalı’ya hayırlı olsun ziyaretinde bulunduk. Asayiş Operasyonu’ndan dönen Sayın Bursalı ile Bağcılar asayişini konuştuk. Gazetecilik refleksiyle biz sordukça o yanıtladı ve sonuçta önceden planlanmamış bir röportaj ortaya çıktı. Görev dönüşü hazırlıksız yakaladığımız Bağcılar Emniyet Müdürü Erden Bursalı’ya röportaj teklifimizi kırmadığı için ve nezaketinden dolayı teşekkür ederiz…

Öncelikli olarak Bağcılar’a hoşgeldiniz ve hayırlı olsun diliyorum. Bağcılar Emniyet Müdürlüğü görevine başlayan Erden Bursalı kimdir? Sizi tanıyabilir miyiz?

1973 Sakarya Adapazarı doğumluyum, evliyim iki çocuk babasıyım. 1995 mezunuyum.

İNTERPOL VE NARKOTİKTE ÇALIŞTIM

Bu kutsal görevde bulunduğum süre içerisinde toplumsal olay, narkotik ve terör uzmanlığım oldu. Bu süreçte narkotik ve terör ağırlıklı olarak hep sokaklarda görev aldım.

1995’te yabancı dilim olduğu için İNTERPOL daire başkanlığında çalıştım. Burda da ağırlıklı olarak kaçakçılık ve terör üzerinde çalıştım. Çeşitli yurtdışı görevlerde bulundum.

Askerliğimi Amfibi Komando olarak yaptım

Ardından askere gittim. Askerliğimi Amfibi Komando olarak yaptım. 2000 sonunda İstanbul’a geldim. Narkotik Şube’ye tayinim çıktı. Burada da Yurt dışı operasyonlar bölmünde çalıştım. İki buçuk yıl kadar Sokak Timleri Amirliği yaptım. Bağcılar ve Esenler gibi çeşitli ilçelerde çalıştım.

2009 yılında narkotikten ayrıldım. 2013 yılının Ağustos ayına kadar Çevik Kuvvet’te çalıştım. İstanbul Çevik Kuvvet Birlik Amirliği ve Şube Müdür Yardımcılığı yaptım. İstanbul Narkotik ve İstanbul Çevik Kuvvet gerçekten dünya markası olabilecek yerlerdir. İkisinde de çok severek çalıştım.

Bağcılar, İstanbul’un en kalabalık ilçesi burada karşılaştığınız sorunlar nelerdir? Bu sorunlarla ilgili nasıl bir çalışma yürütüyorsunuz?

Genelde Bağcılar ile ilgili dışarıdan bakıldığından olumsuz bir algı oluşuyor ama ben Bağcılar’ı problemli bir ilçe olarak görmüyorum. Burası gündüz nüfusu bir milyona kadar çıkan kalabalık bir ilçe. Elbette asayiş problemleri yaşanacaktır. En sakin ilçede bile hırsızlık asayiş olayları olabiliyor. “Bağcılar suç yuvasıdır, kötü bir yerdir” gibi bir algının oluşmaması lazım. Bağcılar’da genç nüfus fazla ve zamanında çok göç almış bir yer.

İlk zamanlarda Bağcılar’a “varoş” yakıştırması yapılıyordu fakat bugüne geldiğimizde Bağcılar gelişmiş ve yaşanabilir bir yer. Ben Bağcılar’ı bölgenin yükselen yıldızı olarak görüyorum.

300-400 SORUNLU KİŞİ VAR

Suç haritalarına günlük olarak bakıyorum. Bağcılar’da ciddi sorunlar yok. Dağınık halde bulunan, sıkıntılı kişilerin oluşturduğu durumlar var.

HALKIMZINN HUZURUNU KİMSENİN BOZMA HAKKI YOK

Çoğu ilçeye göre nüfusu fazla olmasına rağmen Bağcılar asayişin iyi olduğu yerdir. Bağcılar’da topu topu 300-400 sorunlu kişi var. Onların da kulağı çekilip bu işler bitirilir ve Bağcılar’a çeki düzen verilir ki vereceğiz de. Bunun için çok ciddi çalışmalar yürütüyoruz. Bağcılar halkının arasına girdiğiniz zaman çok iyi ve güzel insanların olduğunu göreceksiniz. Kimsenin onların huzurunu bozmaya hakkı yok. Biz, bize verilen görevi yasal çerçeveler doğrultusunda halkımızın güvenliğini ve huzurunu sağlayacağız.

Bağcılar’da asayişi sağlamak adına ne gibi çalışmalar yütüyorsunuz?

Bağcılar’da Ramazan ayında “HUZUR 34” operasyonu yaptık. Çevik Kuvet, Yunuslar, Özel Harekat, Narkotik ve Asayiş Timleri ile ortak hareket ederek heliktopter destekli birkaç bölgeye asayiş operasyonu yaptık. 1300 GBT sorgulandı. Ciddi çalışma yapıldı. Bir sürü aranan şahıs alındı. Yol uygulamaları yapıldı. 20 araç trafikten men edildi. Yaklaşık 20 bin lira para cezası uygulandı.

DÜKKANLAR MÜHÜRLENDİ

Öte yandan geçtiğimiz günlerde sabah 05:00’da “ŞAFAK OPERASYONU” yaptık. Çevik Kuvvet, Norkotik ve Özel Harekat ile birlikte gerçekleştirdik. İkisi riskli olmak üzere 15 adrese Özel Harekat tarafından baskın yapıldı. Bu operasyonla ilgili 8 tane aranan şahıs ele geçirildi. Yapılan operasyonlarda toplamda 15 kilo esrar, yarım kilo bonzai bitkisi, 5 bin civarında extacy , 4-5 adet silah, hırsızlık malzemesi (tv,bilgisayar, fotoğraf mak.vs..) ele geçirildi. Esnaf görünümü altında uyuşturucu satan birçok dükkan mühürlendi.

Bugün itibariyle rutin olarak operasyonlarımız sürüyor ve ciddi kararlılıkla bunu sürdürmeye devam edeceğiz. Modifye araçların vatandaşları rahatsız etiği gelen şikayetler arasında. Kontrole çıktığımızda evrakları eksik araçları trafikten men ettiğimiz çok oluyor. Halkımız bu rahatsızlıklarını çekinmeden bizlerle rahatlıkla paylaşabilir. Biz Bu konuda da bir çalışma yürütüyoruz.

Bağcılar’ın yeni dönemde kentsel dönüşüme girdiğini görüyoruz. İnşallah daha güzel bir Bağcılar’ı hep birlikte göreceğiz. Bağcılar emniyeti olarak Bağcılar Belediyesi’nin Zabıta ekiplerinin seyyar satıcılara karşı müdahalelerinde belediye ile koordineli çalışıyoruz. Karşılıklı işbirliği içerisindeyiz bizlere destek olan Bağcılar Belediyesine ve Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı’ya teşekkür ediyorum.

Sizin Bağcılar’da tespit ettiğiniz başka sorunlar neler?

Maalesef ilçemizde kumar konusunda da sıkıntılar var. Biliyorsunuz ki nerede kumar oynanıyorsa orada zaman içerisinde uyuşturucu, silah ve birbirini vurma gibi durumlar oluyor. Oynayan vatandaşlarımızın ailesinin rızkını, nafakasını kumara harcaması kötü bir şey. Bu işten kumarı kuran kazanıyor. Sonuçta aileler yıkılıyor. Bir dükkân bulup kumar oynatıyorlar. O dükkânın ruhsatı var mı, cezası var mı yok.

Mühürlüyorsun, bir bakıyorsun yine yapmış. Niye? Çünkü caydırıcılığı yok. Caydırıcılığı yok diye biz de vaz mı geçeceğiz. Hayır bir yeri 10 kere kapatıyorsak yine kapatacağız. 100 kere kapatacaksak yine kapatacağız. Onlar pes edene kadar biz mücadeleye devam edeceğiz. Bağcılar’da sıkıntılı konularda asayişi sağlayacağız.

BAĞCILAR’ SEVİYORUZ

Bağcıların güzel insanın güzel şeylere ihtiyacı var. Vatandaşlarımız cesaretli olsunlar biz onlar için varız. İhbar mı, onları rahatsız eden mi var bizi çekinmeden arasınlar. Bize gelen ihbarları bürokrasiye takılmadan hızlı ve süratli çözmeye çalışıyoruz. Polislerimiz halkımızın can güvenliği ve emniyeti konusunda canla başla çalışıyor.

Öte yandan olası olası emniyet içinde kasıtlı hareket edene de hiçbir zaman müsahama ve tölerans göstermeyeceğiz. Bizlere desteklerini esirgemeyen değerli Bağcılar halkına, çarşı esnafına, ÇESAD’a ve muhtarlara teşekkür ediyorum.

Benim vatandaşlardan isteğim lütfen çocuklarıyla daha çok ilgilensinler ve çocuklarına verdikleri harçlıkların nereye harcadıklarını bilmelerini rica ediyorum. Çocuklarımızı kötü alışkanlıklar kazanmasını hep birlikte önleyelim lütfen. Emniyet teşkilatı olarak bizler halkımızın can ve mal güvenliği için canla başla mücadeleyi sürdüreceğiz.”

TRAFİK ŞAHİNLERİ GELİYOR

Bağcılar’a mevcut polis sayısı yeterli mi? Trafik ile ilgilili bir çalışmanız var mı?

Ekip sayımızı yükseltiyoruz. 20’ye yakın Yunus Timleri’mizi sokakta göreceksiniz. Trafik şahinlerimiz planlamada. Trafik şahin timleri de sokaklara inecek. Biliyorsunuz ki Bağcılar TEM VE E-5 bağlantılarının olduğu ana arterlerden oluşuyor. Sabah ve akşam saatlerinde trafiği rahatlatacak geçişleri kolaylaştıracak Trafik Şahinlerimiz görev yapacak. Ancak Bağcılar’ın içlerine doğru cereyan eden trafik sorunu kentsel dönüşümle çözülebilir. Zira ilçemizde maalesef çarpık kentleşme mevcut.

GAZETE BAĞCILAR’A BAŞARILAR DİLİYORUM

Gazetemizi inceleyen Bağcılar Emniyet Müdürü Erdem Bursalı, Gazete Bağcılar’a başarılar dilerek “Bağcılar’da ceryan eden olaylara ilişkin basının doğru haber sunabilmesi için Emniyet olarak basını bilgilendirmeyi önemsiyoruz” dedi.

 

 

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
6759 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ