logo

Hem yaratana hem de yaratılanlara karşı samimi olalım

 Kutlu Doğum Haftasının ana teması Peygamberimiz, Din ve Samimiyet..

Müftü Sula: Hem yaratana hem de

yaratılanlara karşı samimi olalım

Bağcılar Müftüsü Hasan Hüsnü Sula, “Dularımıza cevap, ibadetlerimize sevap ve insanî ilişkilerimizde huzur istiyorsak, hem Yaratana hem de yaratılanlara karşı samimi olalım. Kulluk ve insani görevlerimizi özveri ile ifa edelim. Din insanlara karşı samimi olmaktır” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu yıl ana tema olarak belirlediği “Peyamberimiz, Din ve Samimiyet’ sloganıyla kutlanacak olan Kutlu Doğum Haftası çerçevesinde, Bağcılar’da ikinci yılında başarılı ve güzel çalışmalara imza atan Bağcılar Müftüsü Sayın Hasan Hüsnü Sula ile röportaj yaptık.

-Volkan Çeliktürk: Bu sene neden ‘Din ve Samimiyet’ konusu seçildi?

Öncelikle nezaketiniz ve ilginiz için teşekkür ederim.  Her sene biz konu seçerken bir Ayeti ve  bir Hadis-i Şerif’i temel alırız.  Toplumun hangi konuda ne ihtiyacı var onu göz önüne alırız.  Diyanet İşleri Başkanlığı’mızda bu yıl ana tema olarak ‘Hazreti Peyamberimiz, Din ve Samimiyet’ vugrusuyla çok güzel etkinlikler gerçekleştirecektir.

Dini, halis Allah’a ait kılalım

Neden samimiyet seçildi sorusuna gelince de, bugün artık dindarlar müslümanlar üzerinde şahsi ve kurumsal menfaatler elde edip dini bir şekilde kullanmak isteyenlerin sayısı ne yazık ki giderek çoğaldı. Dini halisane Allaha ait kılmak lazım Ayette böyle emredilmektedir. Hazreti Peygamber efendimiz dini tek bir kelimede özetlemiş.“Hz. Peygamber (s.a.s.) ‘Din nasihattir (samimiyettir).’ buyurdu. Biz, ‘Kime karşı?’ deyince, ‘Allah’a, Kitabı’na, Resulu’ne,Müslümanların idarecilerine ve bütün Müslümanlara” dedi. Nasihatın bir manası öğüttür bir manası samimiyettir. Biz din samimiyettir diye tercümeye aldık. Temîm ed-Dârî anlatıyor: (Müslim, Îmân, 95)

Dinin ana kaynağı Kuranı Kerim ve peygamber efendimizin hadisleridir Peygamber efendimiz Ben güzel ahlakı tamamlamak üzere gönderildim buyurmuştur. Güzel Ahlakın temelinde her işi samimi olarak,Allah rızası için yapmak vardır. Müslümanların işlerini omuzuna alanlar, yaptıkları işleri mal ve makam kaygısıyla değil, Allahın rızasını gözeterek ve kulların hakkına riayet ederek yapmalıdır. İhlâs ve samimiyet, dinin özü, dindarlığın hülasasıdır.

İhlâs ve samimiyet inancın, kulluğun ve itaatin sadece ve sadece âlemlerin Rabbi olan Allah’a özgü kılınmasıdır.

İhlâs ve samimiyet bütün ibadetlerin, her türlü riya, gösteriş ve çıkar kaygılarından arındırılıp sadece Allah rızası için yapılmasıdır.

“Din Allah’a karaşı samimi olmaktır Din Peygambere karşı samimi olmaktır Din Allah’ın kitaına karşı samimi olmaktır.. Din Samimiyettir, samimiyet aldatmamaktır.. Din insanlara karşı samimi olmaktır. Din bütün müminlere karşı samimi olmaktır. Din kendine karşı samimi olmaktır.”

 

Kurban bayramlarında para toplanamaz

Mesela Kurban Bayramında Allah rızası için Hazreti Peygamber efendimizin aşkı için para toplayalım deniliyor. Kurbanın ölçüsü bellidir. Küçükbaşı bir kişi kesebilir, büyük başı 7 kişi ortak olarak kesebilir. Sen beş lira ver, o on lira versin Hazreti Peygamber efendimiz için kurban keselim.

Böyle bir ibadet bizim dinimizde yok. Bu ancak olsa olsa Hayır ve Sadaka olur. Vatandaş bunu ibadet görüyor. Kestiği bu kurbanı Hazreti Peygamber efendimiz adına keselim diyorsun.

Hazreti Peygamber efendimiz adına böyle kurban kesilecek diye bir mecburiyet yok

. Bir bakıma oradan da bir gelir elde edelim, çeşitli sivil toplum kuruluşları da sende bir bağışta bulun diyorlar. Bunların bir denetimde olması lazım toplanan paralar onun için mi kullanılıyor, onun için mi kesiliyor. Bir yandan da memlekette aç insanlar var. Kurbanın asıl nimeti onların et görmesidir. Kurban paralarının, kurban kesilmeyip binalara, muhtelif ihtiyaçlara harcanması dinen uygun değildir.

Çeşitli yerlere kullanılması kendi açından hayır olabilir ama dinen ne kadar uygun olabilir. Samimi olarak din anlayışını yerleştirmek, dini toplumu yakınlaştıran, toplumun sorunlarını gören toplumun sorunlarını çözen insanların haklarına saygılı ve Allaha karşı görevlerini yerine getiren bir anlayışı sağlamak için din samimiyettir. İşte biz Bu Hadis-i Şerifi temel baz olarak aldık.

Etkinliklerimize tüm halkımız davetlidir

Hazreti Peygamber efendimizin bir sözüdür: Din samimiyettir, Allah için, Allah’ın kitabı için, Allah’ın Peygamberi için, milletin işlerini omzuna alan insanlar için ve nihayet bütün insanlık için samimiyet ölçüsünü koyabilmek..

Bunu Kutlu Doğum Haftası çerçevesinde konferanslarla panellerle yapılacak yayınlarla vatandaşlara duyuracağız. Biz samimiyetle ilgili Ayet ve Hadisleri içeren bir kitabı on bin adet bastırdık. Bu Çalışmaların evlere girmesi için kitap halinde saygı değer vatandaşlarımıza dağıtılıp ulaştırılmasını önemsiyoruz.

Bu vesileyle bütün vatandaşlarımızı Olimpik Spor Salonunda yapacağımız etkinliklerimize davet ediyorum. Nisanın 13’ünde Sinan Erdem Spor Salonu’nda T.C Başbakanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN, Diyanet İşleri Başkanı Sayın Prof Dr Mehmet GÖRMEZ’’in Katılacağı  ve İl Müftümüz Sayın prof Dr Rahmi Yaran’ın konuşmasıyla başlayacak ve Nisan’ın 20’sine kadar devam edecek. Etkinliklerimize bütün Bağcılar halkının katılımını arzu ediyoruz.

Bu haftadan başlayarak her yerde her mekanda Din’de Samimiyet ve Resulullah konuşulsun. Özellikle 15 Nisan 2014 Salı günü Bağcılar Olimpik Spor Salonu’nda Saat 19:00’da başlayacak olan program, Kur’anı Kerim ziyafeti, ilahiler,Türk Tasavvuf konseri ve dualarla geçireceğimiz Hilal TV’den de canlı yayımlanacak olan büyük bir etkinlik olacak. Tüm vatandaşlarımızı bu programlara davet ediyorum.

-V.Ç.- Müftülüğün Bağcılar’daki farklı mezheplerdeki cemaatlerle iletişimi nasıl?

Bağcılar’da farklı cemaatten birçok kesim var. Türkiye’nin mozaiğini Bağcılarda görebilirsiniz. Elbette hepsinin kendine göre bir takım talepleri olabiliyor. Biz Diyanet olarak, Müftülük olarak bir şemsiyeyiz. Hatalı gördüğümüz yerleri düzelteceğiz ama kırmadan, Kırılmadan…

Yapacağımız, istenilen bir talep varsa da bunu özenle fayda sağlayarak yapacağız. Öte yandan biz Müftülük olarak sadece Müftülük görevi icra etmiyoruz biz hayır kurum ve Kuruluşunun da başındayız.

Türkiye Diyanet Vakfı’nın Şube Başkanlığı’nı da müftülük olarak biz yapıyoruz. Diyanet olarak vatandaşların dini konularda aydınlatılması ibadet yerlerin yönetilmesi; bu konularda görev yapıyoruz ama dini açıdan baktığımızda camiler tamam, camilere en iyi en kaliteli en yetişmiş imam ve müezzinin seçmek ve önce seçilmişlerin kalitesini yükseltmek için hedeflerimiz var. Camilerde vatandaşlarımızın bilgilerini artıracak birtakım çalışmalarımız var.

Her gün her camide İstanbul Müftülüğü’nce oluşturulan bir komisyon tarafından bir sayfa bir Ayet bir Hadis ve onla ilgi fıkıh bilgileri, dini bilgiler içeren benimde bulunduğum komisyon tarafından bir kitapçık hazırlıyoruz. O gün hocalarımız Namaz öncesinde bunları okuyup Vatandaşların dini konularda bilgilerinin geliştirilmesine yardımcı oluyorlar. Ayrıca Bayan Kuran Kurslarını Yedi bölgeye ayırdık her bölgede Bayan Hocalar. Bayanların ihtiyaçlarına göre program yapıyorlar Aile İrşat Büromuz da İmamı Gazali Camisinin parkında Fındık Evinde hizmetlerini sürdürmektedirler. 

Ayrıca İstanbul’un İmtihan Komisyonu’nda, görevlilerin alımı komisyonunda da üyeyim. Öte yandan BAGİMDER yani Bağcılar İmam Hatip Okulları Mezun ve Mensupları Derneği kurucuları arasında da yer alıyorum.

En zenginleri ve en yoksulları…

Bağcılar çok kalabalık bir ilçe. Türkiye’nin en zenginleri de, en fakirleri de Bağcılar’da. Yardım konusunda Türkiye Diyanet Vakfı’nın çalışmaları ihtiyaç sahiplerine ulaşıyor. Biz de bununla ilgili uzun vadede çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Zekât ve sadaka bakir bir alan olarak kalmıştır.

En çok ihtiyaç duyulan yerlerde Diyanet İşleri biraz geride kalmış. Bunun yerine sivil toplum kuruluşları yada birtakım cemiyetler daha çok bu açığı dolduruyor. Özellikle Bağcılar açısından baktığımızda Türkiye’nin en zenginleri de bizde yoksulları da bizde. Refah içinde olanları da bizde.

Ancak şu da bir gerçek ki yiyeceğe bir lokmaya ihtiyacı olanlar da ilçemizde var; Sosyal Yardımlaşma Vakfına gelenlerden biliyoruz. Yoksulluğun getirdiği bir denetimsizlik var. Bir bakıma da bu durum bu yolsuzluk olarak ortaya çıkıyor. Suç oranına baktığımız zaman Bağcılar’ın adı çıkmış.

Tinercileri, uyuşturucu alışkanlıklarına baktığımız zaman en ön sırada, kimsesiz çocuklara baktığımız zaman böyle, yetimlere baktığımız zaman böyle. Aile yapısı bizim için önemli. Boşanma oranları çok fazla. Bunlar sosyal tespit olarak gördüğümüz şeyler burada. Nefsin, neslin ve aklın, malın korunması bizim görevlerimiz arasında. Tiner kullanıp Camii yakan bile çıktı biliyorsunuz haberlerde.

Zekat, fitre ve fidyeler kul hakkıdır. Binaya harcanamaz

Zekat , Fitre ve Fidyelerin insan harici kullanılması doğru değildir. Ayet var bu konuda; zenginlerin mallarından ihtiyaç sahibi isteyen, çalışmaktan mahrum olanların hakkı vardır. Zekât, zenginin malındaki fakirin hakkıdır.

Toplumdaki gelir düzeyini dengeleyen zekât, zenginin malını manen temizleyip arındırırken, ihtiyaç sahibine de rahat bir nefes aldırır. Üstelik fakirin zengine haset etmesinin, zenginin ise fakiri hor görmesinin önüne geçer. Böylece sevgi ve kardeşlik hukuku kuvvetlenir.

O paranın cami yapımına bir kurs yapımına kuran kursu da olsa, okul yapımına harcanması caiz değildir. Bunlar maalesef yanlış ama yapılıyor. Dinen baktığımızda zekat ve sadaka fakire verilecek. Fakirin, yoksulun kimsesizin ihtiyacı için insan için harcanacak Bina için değil.

Sadaka ve zekâtın bir yönüde toplumun alt ve üst kesimleri arasında yakınlaşmasını sağlamak. böylelikle Fakir zengine düşman olmayacak Zenginde sadece kendini düşünüp fakiri görmemezlikten gelmeyecek.

RÖPORATAJ: VOLKAN ÇELİKTÜRK

BAĞCILAR MÜFTÜSÜ İLE İLGİLİ DİĞER HABERLER:

BAĞCILAR’DA KUTLU DOĞUM COŞKUSU HABERİ İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ..

http://www.gazetebagcilar.com.tr/bagcilarda-kutlu-dogum-coskusu-2.html

BAĞCILAR MÜFTÜSÜ HASAN HÜSNÜ SULA GEÇEN YIL 2013 NİSAN AYINDA DA GAZETE BAĞCILAR’IN SORULARINI YANITLAMIŞTI… İŞTE O ARŞİV RÖPORTAJI

http://www.gazetebagcilar.com.tr/bagcilar-muftusu-sula-gazete-bagcilarin-sorularini-yantiladi.html

Etiketler: » » » » » » » »
Share
6143 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ