logo

Kentsel dönüşüm dönüşümde geri sayım başladı

Kentsel dönüşüm için geri sayım başlıyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bedeli ne olursa olsun gerçekleştireceğiz’ dediği kentsel dönüşümle ilgili afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkında kanun tasarısı Meclis’te yasallaşır yaşallaşmaz il ve ilçelerde de hareketlenmeler başlandı. Bunlardan biri de yaşadığımız ilçe Bağcılar. Bağcılar’da yaşayan vatandaşlar kentsel dönüşüme dair haberleri ‘yerel bazda ne olduğunu’ bilmiyorlar ya da az biliyorlar. İşte bu nedenle Gazete Bağcılar olarak kentsel dönüşüm haberlerini sütunlarımızda manşetlere taşıyarak halkımızı bilinçlendirme ve bilgilendirme görevini sürdüreceğiz.

Bu konuda Bağcılar Belediyesi ve Başkanı Lokman Çağırıcı yaptığı her çalışmayı da basınla paylaşarak halkın en net bilgi almasını sağlıyor. Başkan Çağırıcı bir adım daha ileri giderek, bunun için var olan birimin yanı sıra, Kentsel Kentsel Dönüşüm Şefliği’ni kurdu ve Kentsel Dönüşüm Ofisi’ni de açmak üzere. Artık kentsel dönüşüm ofisiyle işin uzmanlarından, vatandaşlar herşeyi öğrenecek. Tüm bunlarla birlikte Bağcılar Belediyesi kentsel dönüşüm ile ilgili vatandaşlarla da sık sık toplantılar gerçekleştirerek onlarla fikir alışverişinde bulunuyor. Öte yandan Türkiye’de ekim ayında 33 ilde başlanacak kentsel dönüşümde öncelik kamu binaları olacak. Türkiye genelinde 6.5 milyon riskli konutun yıkılacağı kentsel dönüşümde ilk adım ekim ayında başlanacak ve ilk etapta 150 kamu binası yıkılacak. Ekim’de başlanacak yıkımlarda kamu binalarının yanı sıra, kentsel dönüşüm kapsamında evlerinin yenilenmesi için gönüllü olan vatandaşların evlerine de öncelik verilecek. Gelişmeleri hep birlikte takip etmeyi sürdüreceğiz.

 

Kentsel dönüşüm neden önemli?

Kentsel gelişmenin toplumsal ekonomik ve mekansal olarak yeniden ele alınarak oturduğumuz ilçedeki sorunlu alanların alanların sağlıklı ve yaşanabilir hale getirilmesi için yıkıp yeniden sağlıklı bir şekilde yapılmasını kapsadığı için önemli. Kentin oturduğunuz ilçenin dokusu yeniden inşaa edilecek. Ömürünü dolduran binaların daha sağlıklı bir inşaa edilmesi için ve olası depremde ölüm ya da yaralanmalar yaşanmaması için önemli. Kentsel dönüşüm, binalarda enerji tasarrufu sağlarken, şehirleri de modern mimariye kavuşturacak. Yapılacak yeşil binalarla binalarla enerji verimliliği ve çevre duyarlılığına ivme kazandıracağı için önemli. Ülkemizde enerji bu kadar pahalı ve doğal kaynaklar tüm dünyada büyük bir hızla tüketilirken, kullandığımız kaynakların yerine konmasını sağlamak için elimizden geleni yapmalıyız. Kentsel dönüşüm bu anlamda yeni inşa edilecek birçok binanın yeşil bina olması için bir fırsattır. Ayrıca eski binalarımız yeni plan ve yerleşme düzenine göre yeniden inşaa edilerek değeri daha da artacaktır. Unutmayalım ki, ailemizin ve çocuklarımızın daha güzel yerlerde daha iyi yaşama hakkı olduğunu düşünüyorum.

İkinci sayımızla karşınızdayız

Gazete Bağcılar çıktığı ilk günden bu yana Bağcılar’da büyük ilgi gördü. Bağcılar’ın tüm noktalarına ulaştırdığımız Gazete Bağcılar, siyasetten, işadamına, sivil toplum örgütlerinden, sporcusuna herkesimin büyük beğenisini kazandı. İnsanların ‘hayırlı olsun’ ve ‘başarılar’ demesi bizim için büyük mutluluktu.

İlk yazımda da bahsetmiştim, gazetecilikten başka hiçbir işimiz yok. Sadece işimizi yapıyoruz. Eğer demokrasiden bahsediyorsak, basın heryerde olmalı ama hiçbir yere ait olmamalı. İşte bu anlayışla özgür gazeteciliği; Bağcılar’da çok sesli medyayı, farklı fikirlerin oluşması ve konuşulmasını hep destekleyeceğiz. Habercilik yaparken kurumların ya da kişilerin özlük haklarını zedeleyecek tutum ve davranışlardan hep sakınacağız. Bizler sadece kendi işimizi yapacağız. Hepimiz aynı geminin içindeyiz: Bağcılar’ın sorunlarının çözülmesi ve güzelleşmesi adına hertürlü çabayı birlikte göstereceğiz.

Gece gündüz demeden hazırladığımız Gazete Bağcılar’ın her satırında, her sütununda ciddi bir emek var: Okunabilir ve kısa haberler, resimlerin renk ayarlarının özenle düzenlenmesi, profesyonel gazete tasarımı, ve özel haberlerle okuyucularımızın karşısındayız. İkinci sayımızda; kentsel dönüşümden, Bağcılar İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yılmaz’ın okullarımıza dair sorularımıza veridiği cevaplar, Türkiye’nin en büyük hastanesi Medipol Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Gazi Yiğitbaşı’nın açıklamaları, Bağcılar’da tek kadın antrenörü Fatma Gültekin ile yapılan söyleyişiyi gazetemizde keyifle okuyacaksınız. Bağcılar’ı çok iyi bilen siyasetçi Serkan Güleç ve Bağcılar’da spor camiasının tanınmış ismi Ekrem Konur’da yazılarıyla artık sizlerle olacak. Öte yandan her okuyucumuza da her hafta yeni çıkan kitapları ücretsiz vermeyi de sürdüreceğiz.

Son olarak Gazete Bağcılar Yerel Basın Birliği Derneği üyesi olarak Türkiye’nin en güçlü medya derneği çatısı altında medyadaki başarısını sürdürmeye devam edecek. Allah herkese herşeyin hayırlısını ve güzelini nasip etsin diyoruz ve yeni sayıda güzel haberlerle karışınızda olmak arzusuyla, selamlar.

Share
3453 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ