logo

Bağcılar’dan 65 ülkeye uzanan ihracat

ÇOCUK BEZİ VE TEMİZLİK ÜRÜNLERİ SEKTÖRÜNDE 20 yılı aşkın üretim ve ihracat tecrübesi olan, 3 farklı sektörde 4 şirketiyle 65  ülkeye ihracat gerçekleştiren  Aslanbaba Şirketler Grubu Başkanı Mustafa AslanBaba,  sorularımızı yanıtladıBağcılar’dan 65 ülkeye uzanan ihracat

 

Bağcılar’dan yola çıkmış bugün dünya markalarıyla yarışan Aslanbaba Şirketleri’nin hikayesi Bağcılar’da nasıl başladı ve Mustafa Aslan Baba kimdir?

Sivas 1967 doğumluyum. İstanbul’a 20 yıl önce geldik. Ailemizde temizlik sektöründe faaliyet gösteren bir aileydi. O dönemde pazarlamacı olarak iş hayatına başladım. 1995 yılında Aslanbabayı kurduk. Bağcılar’da kurduk, Bağcılar’da büyüdük. Halen Bağcılar’da Adliye’nin yanında satış yerimiz mevcuttur. Bugün 65 ülkeye ihracat yapıyoruz. Adanada’ki fabrikamızda çocuk bezi, hasta bezi ve ıslak mendil üretiyoruz. Orda 10 bin metre kare fabrikamız var. İstanbul’daki Hadımköy’deki fabrikamız da deterjan kozmetik üretiyoruz. Sektörde bilinen bir firmayız. 65 ülkeye ihratacat yapıyoruz. Dünyanın birçok bölgesine; Asya, Avrupa ve Balkanlara gibi birçok bölgeye ihracat yapıyoruz.

Piyasada ürünlerinizin sektörel olarak şuan ki durumu nedir? Piyasadaki temizlik malzemelerinde yüzde kaçını temsil ediyorsunuz?

Güzel bir soru sordunuz ve ben buradan başka biryere bağlayacağım konuyu. Üretimimizin yüzde 30’unu yurt içine satıyoruz. Biraz burda sitemkarız. Büyük marketlerde çalışma şartları istediğimiz gibi olmuyor. Biz de biraz iç piyasadaki sıkıntıdan dolayı, bizim gibi orta ölçekli kobilerin pazarlarda yaşadığı sıkıntılardan dolayı birgün, canım sıkıldı çantayı aldım ve Afrikaya gittim. Afrikayı çok yoğun şekilde gezdik. Gördük kü dünya çok küçükmüş.

Biz Avrupa’yı çok gözümüzde büyütmüşüz. Biz oraları görünce kendi yaptığımız işe daha çok güvendik. Sonra kalite anlamında AB’de de akradite edilmiş hammaddeleri kullanıyoruz. Oralara iyi mal satmaya başladığımızda gördük ki bizim sadece iç piyasaya bağlı kalmamız lazım. İç piyasada bir pazar payı verme şansımız yok. Bizim gibi firamları, büyük firmalar olduğundan daha az gösteriyorlar. 50-60 tır sattığıınız pazarda üç beş gözükmesi lazım. Ama görünmüyor. Biz de buna biraz kırgınlık, dargınlık diyelim. Biz de bizim Türkiye’deki marketlerin anlayışına karşı çıkararak Afrikaya açıldık. Afrika’da çok iyi işler yapıınca Avrupa’ya geçtik, Rusya’ya açıldık.

BAĞCILAR ANISI..

Geçen günlerde Bağcılar’a geldim. Benim çokta lüks arabam yok. 3 tane öğrenci konuşuyor.. “Vay be adam nasıl almış bu arabayı..”
Çocukları çağırdım ortaokul öğrencileri. Ben istanbula’a gelidğimde bir tane derimontum vardı ve o da çalındı. Ben varlıklı bir ailenin çocuğuyken rahmetli babam genç yaşta vefat etti ve biz çok zorluklar yaşadık. Üç ay evlikyen aynı pantolonu giydim İstanbul’da . Asla şunu yapmadım. Gidipte bir başkasının hak etmediğim birşeye göz dikmedim. Sadece Allah’tan istedim ve çalıştım. Halen bugün şirkette en erken gelip en geç çıkan biriyim. 11-12’de çıkıyorum.
O çocukları onu anlattım. Bu araba hiçbirşey değil siz hayatınızda başarılı olursanız binlerce araba alacak paranız olur. Siz çalışarak hak etmeye bakın. Ahmet nasıl almış, Mehmet nasıl almış bunlara takılmayın. Siz önce okumaya bakın. Ahlaklı bir şekilde okuyun. Sonra iş hayatına atılacaksıız. Belki bir gün iş adamı olacaksınız. Onlar bizim evladımız. Onlara doğruları anlatma adına yarım saat konuştuk çocukların hoşuna gitti.

Ürünlerimiz çok tutuluyor

Dolayısıyla ürünlerimiz şuan gerçekten çok tutuluyor. Senegal ve Kenya’da sahtesi yapılıyor. Allah’a çok şükür bir noktaya geldik. Biliyor sunuz ki Türkiye’nin 2023 hedefi var. İnşalah bizim de çorbada tuzumuz olsun diye düzgün ve kaliteli mal ürütim yaparak pazardaki yerimizi alıyoruz. Katıldığımız konferensta söylüyorum kendi markamız,ı temizlikte ELSE, çocuk bezinde BABY STİLL var. Bir noktaya getiriyoruz. İç piyasada büyük hedeflerimiz var. 2015 yılında yeni oluşum içerisindeyiz. Üç bölge müdürümüz yeni göreve başladı. Türkiye için satış müdürümüz göreve başladı ve bunlar sektörde profesyonel insanlar ve 2015’de bizde varız diyeceğiz.

 

Rusya ve Avrupa’dayız

Dış pazarda Türkiye’de olduğumuzdan çok iddialıyız. Gana’nın en önemli marketlerinde Belarus’un, Rusya’nın önemli marketlerinin adına ürün üretiyoruz. En önemli marketlerinde varız. İtalya’da, ingiltere’de varız. Birçok ülkenin önemli marketlerinde varız. Ciddi işler yapıyoruz. Türk iş adamlarına da şunu tavsiye ediyorum. Ofislerinizden çıkın bir Afrikaya gidin ve oradaki pazarı lütfen görün. Bizim Türk insanına fırsat verildiğinde yapamayacağı hiçbirşey yok. Bizde bunu yaptık ve başardık. Şuanda ürünlerimiz bütün bölgelerde satılıyor ve tutuldu.

Komşu çatladan çok tutuldu Biz şunu söylüyoruz bizim ürünlerimiz eve bir defa girsin. Çünkü biz TV’lerde reklam yapımıyoruz. Ürünlerimizi birkez sattıktan sonra ürünlerimiz o kaliteyi görüp birkez daha alacaktır. Mesela Bizde Komşu Çatlatan diye birşey yaptık. Nedir bu ‘Komşu Çatlatan’ yumuşatıcı.. Büyük markalardan çok daha pahalı satıyoruz ve çok daha kaliteliyiz. Bize soruyorlar bunu nasıl yaptınız? Biz diyoruz ki biz buna 8 ay AR-GE çalışması yaptık. Bizim için çok basit olan bir deterjan değil. Çok deneyler yaptık, birçok bölgede tanıtım yaptık. Herşeyi yaptıktan sonra da biz bu ürüne emeğimizi sevgimizi herşeyimizi verdik ve sonuçta tüketici tarafından çok tutulan bir ürün çıktı ortaya çıktı.

Şimdi ürünümüzü yetiştiremiyoruz. Komşu Çatla’dan bugün Türkiye’nin büyük marketlerinde yok ama bugün Balkanlar’daki tüm Carfursa’larda satılıyor. Bulgaristan Yunanistan’da İtalya’da Türk Cumhuriyetler’inde birçok bölgede Komşu Çatla’dan satılıyor. İnsanlar önce bir gülüyor bu nedir diyor? Fikri de komşuyu çatlatmaktan çıktı. Şimdi bu ürünün değişik versiyonları üzerinde çalışıyoruz.

Çocuk bezi üretiyoruz

Çocuk bezi üretiyoruz. Çocuku bezine bizim gibi firmalar girmeden önce Türkiye’de 4-5 katı fiyat alınıyordu. Bir iki tane yabancı firmada vardı. Şuan Türkiye’de 30 tane çocuk bezi üreten fabrika var. Çok şükür biz de ilk ona giriyoruz.  Bağcılar halkına biz teşekkür ediyoruz. Bağcılar halkı bizi bağrına bastı. Biz de onları bastık. Bende Bağcılar’da yetişen bir iş adamıyım. Şuan İnşallah Allah nasip ederse 2015, 2016 ve 2020’ye kadar kendimize bir hedef oluşturduk. Bunu da bir Türk marakasının dünyada neler yapabileceğini göstereceğiz. Özgüvenimiz var hiçbir büyük firmadan çekinmiyoruz, korkmuyoruz aslanlar gibi her bölgede mücadele ediyoruz. Ve bunu her yerde söylüyoruz. Bütün arkadaşlarıma da söylüyorum, gidin Avrupa’yı dünyayı gözünüzde büyütmeyin. Türkiye’nin büyük bir güç olduğunu keşfedin. Arkamamıza o gücü alarak güzel işler yaptık. Rabbim herkese hayırlı işler nasip etsin. Ürünlerimizi herkese tavsiye ediyoruz. Alsınlar yüzde yüz yerli malıdır.

Yerli malı ülkemizdeki marketlerde yer almalı

Bizlerin kendi büyük marketlerimizde yerli malların daha fazla yer alması lazım. Ben halkıma mal satamazsam yabancı markalar üç dört kat fazla fiyatına satıyorlar. Yabancı meşeli aynı kalitede aynı hammadde aynı yere etiket yapılmış ürünler ne yazik ki bizim buralarda fazla yer almıyor yabancı meşeli mallar yer alıyor.  Aynı malllar ne yazik ki bizden daha pahalı fiyata ülkemizdeki marketlerde yer alıyor. Büyük marketler bu yerli mallarını raflara koymalı ki halkımızda daha ucuza alsın. (9/55) Yerli mallarımızı halkımıza daha ucuza satıyoruz. Başarısız olduğumuz noktalara gidiyoruz, ülkemiz için gidiyoruz. Şuan yurt dışında çok daha başarılıyız. AB’ye bile çok ciddi şekilde mal satıyoruz. Özel sektördeki değerli marketçilerimiz yerli mallara daha önemli yer ayırması lazım. İç piyasada yer bulamayan KOBİLER yurt dışına çıkabiliyor.

Hasta bezi üretimine başladık

Hasta bezi üretimine başladık Mesela biz hasta bezi üretimine başladık. Biz yüzde 30 fiyatla çıktık. Amacımız para kazanmak değil dua da almak istiyoruz. Biz yatırımları yaparken Ülkemizin halkımızın menfaati bizim için önemli. Hasta bezleri yurt dışından geliyordu ve ciddi paralar ödeniyordu. Şuan Türkiye’de bunu üreten üç beş firmadan birisiyiz. Ve en iyi teknolojiyle üretiyoruz. Rusya devletine satıyoruz. Cezayir devletine satıyoruz. Avrupa ürünleri ile labaratuvar testinden geçerek alınıyor. Bu Türkiye’nin gururu, bu döviz Türkiye’ye geliyor. Bizim grubumuzda 150’ye yakın insan çalışıyor. Zaman zaman bu sayılar değişebiliyor. Bu kendi insanımız. Yerli üreticilerin desteklenmesi lazım, artık Türkiye’de birçok firma kaliteli ürün yapıyor. Son – on yılda yapılan üretimlerin AB standartlarına ulaştığını görüyorum. Çok geziyoruz AB’yi Asyayı Afrikayı görüyoruz. Şuan Afrika’da Fransızlar ve ingilizler biz Türkler’den çok çekiniyorlar. Çünkü biz az karla iş yapmaya alışan insanlarız. Diyorlar ki siz nereden keşfettiniz buraları. Bu Türkiye’nin gücü..

 

Cesaretli olmamız lazım

Benim çoçuklarım üniversitede okuyor. Yurt dışında ingilizce eğitimlerini aldırıyorum. Ben liseyi bitirdikten sonra üniversiteyi imkansızlıklardan dolayı yarım bıraktım. Yabancı dilim yoktu. Şuan kendime yetecek kadar konuşabiliyorum. Ben gittim ABD ve Çin’de havalimanında kayaboldum. Bağırdım Türkçe bilen var mı diye. Herkes baktı adamlar baktı, bu adam deli mi diye.. İşadamı yürekli olacak, cesaretli olacak. Şimdi ki gençler ingilizce biliyorlar ama konuşmaktan çekeniyorlar. Böyle olmaz. Kelimenin kafasını kulağını kırın, korkmayın sizin arkanızda bir güc var. O gücü hissetin. Türk halkının bir özelliği var tuttuğunu koparır. Türk insanın birçok işi başaracağını düşünüyorum. Kendime ve yaptığım işe güvenirim. Bir çok ülkede toplantıda ülkemi ve firmamı anlatırım. Çok şükür bugün bizim ki firma hayal edemiyeceği bir rakamda 65 ülkeye ihracat yapıyoruz. Temennimiz bizim gibi firmalar çoğalsın. Ama Türk halkı bizim gibi yerli mallarını bulabildikleri yerden ürünleri alsınlar. Sadece bizim değil yerli tüm ürünleri tercih etsinler. İnşallah yerli üreticinin malları da bu vesileyle daha da artacaktır.

Şuan üretim alanlarınız neleredir

Türkiye’de iyi bir marka doğuyor. Tüketim ürünleri çocuk bezi, hasta bezi, şampuan, kozmetik ürünleri, tederjan, temizlik malzemeleri halkımızın temel tüketim malzemelerini üretiyoruz. Şuan 65 ülkeye ihracat yapıyoruz. Kendi evimizde kullanmadığımız ürünleri üretmiyoruz. Arkadaşımıza tavsiye etmediğimiz ürünleri üretmiyoruz. Biz kalitesi AB veya bizim labaratuvar testimizten akredite edilmemiş ürünleri satmıyoruz. Biz biri, iki nasıl yaparız bizi mutlu eden o dur.. Biz 65 ülkeye ihracatlarımızı arttırısak biz hedeflerimize ulaşırız.

Ürünleriniz nerelerde satılıyor

Bizim bakkallarda ürünlerimiz var. Temizlik ürünleri satan yerlerde ürünlerimiz var. Halkımız daha çok zincir marketlere gittiği için oralarda inşallah olacağız. Şuan birkaç büyükf firmaya ürün yapıyoruz. Çalıştığımız marketçilere yapıyoruz. 2015 yılında büyük zincir marketlerinde olacağız. Şuan büyük bir markette ürünlerimiz yer alacaktır. Bağcılar’da da eski adliyenin orada bir ufak mağazamız var.

Ürünleriniz nerelerde satılıyor

Bizim bakkallarda ürünlerimiz var. Temizlik ürünleri satan yerlerde ürünlerimiz var. Halkımız daha çok zincir marketlere gittiği için oralarda inşallah olacağız. Şuan birkaç büyükf firmaya ürün yapıyoruz. Çalıştığımız marketçilere yapıyoruz. 2015 yılında büyük zincir marketlerinde olacağız. Şuan büyük bir markette ürünlerimiz yer alacaktır. Bağcılar’da da eski adliyenin orada bir ufak mağazamız var.

Fedakar olacaksınız

Gençlere tavsiyeleriniz nedir?

Ben okullarda derste verdim. Tecbüre ve bilgilerimizi aktardım. Geleceğin iş adamları hayat hikayelerini anlatıyor. Benim öyle bir hikayem yok ama ben isim vermeyeceğim Türkiye’de A holding başındaki ikinci jenerasyonun bir arkadaşımın yazılacak bir hikayesinin var olduğunu inanmıyorum Zaten hazır bir holding, bu çocuk eğitimini alıyor işin başına geçiyor. Belki onun dedesinin hikayesi yazılabilir. Örneğin Hüsnü Özyeğin’in hikayesi yazılabilir. Bu insanlar sıfırdan başlayıp biryerlere gelebilir. Bir Mustafa Aslanba’nın hikayesi de yazılabilir. Ben Aslanbaba şirketini kurduğumda bin dolar borçla kurdum. Bugün yaklaşık cirosu iyi düzeyde. 2015’te hedeflerimizi yüzde 50 arttırmayı planlıyoruz .

Burda da bir hikaye yazılabilir. Ama bu hikayenin arkasında çok önemli şeyler var. Bir Fedekar olacaksınız,iki dürüst olacaksınız, üç asla kimseyi aldatmayacaksınız. Ben çocuklarıma şunu emniyet şeridinden giderseniz hakkımı helal etmem diyorum. Beni de babam böyle yetiştirdi. Uçağı kaçıracağım şöför emniyet şeridinden gidecekti bırakmadım ama uçak yirmi dakika rötarlı kalkınca yetiştim.

Aslanbaba Şirketler Grubu Başkanı Mustafa Aslanbaba, Gazete Bağcılar’ın birinci sayfasında başarılı çalışmaları böyle yer aldı..

Güzel bir hayat hikayesi notu…

Girişimcilere de anlatıyorum. Birgün pazarlamacıyım ben. İçeri girdim. Koridorda bir tederjan dökülmüş pahalı da bir tedarjan. Ceketimi çıkardım toparladım bir köşeye koydum. Benim işimde değil farbirakaya giren bir sürü insan var. Yarım saat sonra patron çağırdı. “Sen bir araba alacaktın ben kefil olmamıştım değil mi” dedi, evet efendim dedim. “Arabanın parasını buyur” dedi. Dedim ben bunu kabul edemem. Dedi ki”o tederjanı ben döktüm. Sen 16. kişisin üzerinden geçmeyen. 15 kişi üzerinden geçti ancak sen duyarlılık gösterdin. Yani benim derdimle sıkıntımla dertlendin. Benim işime sahip çıktın. Bu arabayı sana veriyorum parasını sonra alacağım”. Daha sonra parayı iade ettiğimde almadı. Ben ısrar ettim ve zorla verdim.

Yani Aslanbaba’nın doğuşu böyle başladı kafadan başlıyor. Siz çalıştığınız yeri sahiplerinirseniz, siz kendi işini gibi işe sahip çıkarsanız inanın Allah’ta patronda herkes verir. 8Sayın Mustafa Aslanbaba bize zaman ayırdığınız için değerli görüşleriniz çok teşekür ederim. Ben teşekkür ederim. Benim için keyif vericiydi. Gazete Bağcılar’a yayın hayatında başarılar dilerim.

 

 

 

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » »
Share
18643 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ