logo

BAĞCILAR DÖNÜŞÜYOR

Başbakan Erdoğan kentsel dönüşümde ikinci dalgayı başlattı. Yıkımlar, 5 şehirde 8 farklı noktada eşzamanlı başlatıldı. Başbakan Erdoğan ilk bağlantıyı Bağcılar’a yaparak bazı binaların yıkımını yaptı. İlçede, kentsel dönüşüm süreci, belirlenen 6 kentsel dönüşüm alanı ile devam edecek. 

 

 

Kentsel dönüşümde ikinci büyük yıkım başlatıldı. Geçtiğimiz Ekim ayında kentsel dönüşümde ilk dalgayı Esenler’den başlatan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ikinci yıkım dalgasını Gaziosmanpaşa’dan 5 şehir’de 8 ayrı noktada canlı bağlantılarla eşzamanlı yıkımlarla başlattı. Program kapsamında aralarında Bağcılar’ın da bulunduğu İstanbul’un farklı ilçeleri ile İzmir, Diyarbakır, Rize ve Sakarya’da eş zamanlı olarak onlarca binanın yıkımı yapıldı.

VATANDAŞLARIMIZI SAĞLIKSIZ YAPILARA MAHKUM EDEMEYİZ

“İnsana huzur vermeyen mimariyle küreselleşmiş dünyada Türkiye’nin yeri olamaz” diyen Başbakan Erdoğan, “Türkiye büyürken, bölgesel ve küresel güç olurken vatandaşlarımızı sağlıksız yapılara mahkum edemeyiz” dedi.

Kentsel dönüşümün vatandaşların da rızasının alınarak yapıldığını belirten Erdoğan, “Mesele bina yaparken gönülleri de yapmak. Hak sahibi vatandaşlarımızı insanca yaşayabilecekleri konutlara kavuşturuyoruz. Bizim için öncelikli olan insanlarımızın can ve mal emniyetleridir. Mesele yıkmak değil, yeniden yapmak da değil. Bina yaparken milletin gönlünü de yapmak, bir ufuk çizebilmektir” ifadelerinde bulundu.

Başbakan Erdoğan konuşmasının ardından İstanbul’un farklı ilçeleri ile farklı illere canlı bağlantılar yaparak yıkımları gerçekleştirdi. İlk bağlantı ise Bağcılar’a yapıldı. Canlı yayında yapılan incelemelerde depreme dayanıksız olduğu tespit edilen Sancaktepe Camii ile Barbaros Mahallesi’nde bazı binaların yıkımı yapıldı. Burada konuşan AK Parti İstanbul Milletvekili, Bağcılar Kurucu Belediye Başkanı Feyzullah Kıyıklık, “Halkımız her yönden huzura, sükûna kavuşacak. Teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu yıkım, ihya için bir yıkımdır. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

ÇAĞIRICI: BAĞCILARLI HEMŞEHRİLERİMİZ ‘BİZE NE ZAMAN SIRA GELECEK’ DİYE BEKLİYOR

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı da canlı yayına bağlanarak yaptığı konuşmada, ilçedeki kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında kısaca bilgi verdi. “Sayın Başbakanım, Bağcılarlı hemşehrilerimiz adına şükranlarımızı arzediyorum” diyen Çağırıcı, Bağcılar’da şehirciliğin 1992’de başladığına değindi. Bağcılar’ın şehircilik adına ilk olarak ahır ve mandıralar ile kereste atölyelerinden arındırıldığını ifade eden Çağırıcı, “Bugün yeniden şehri imar eden bir Bağcılar’a ulaşmanın mutluluğu ve huzuru içerisindeyiz” ifadelerinde bulundu.

Bağcılar’da kentsel dönüşüm bölgelerinin 8 yıl önce belirlendiğini hatırlatan Çağırıcı, “Hazırlıklıyız. Sizler 6306 Sayılı Kentsel Yenileme Kanunu çıkarınca, biz hazır olduğumuz için hızlı yürüyoruz ve Bağcılar’da bugün itibariyle 3 bin küsur konutun yıkımını gerçekleştirirken, şehri yeniden imar etmenin heyecanıyla sanayisini de birlikte dönüştürüyoruz. Camilerimizin testlerini de yaptık. şehri yeniden imar etmenin heyecanını yaşıyoruz. Camilerimizin testlerini de yaptık. Camileri de cami dernekleri ile müştereken imar ediyoruz. İnşallah yeni hazırlamış olduğumuz yeni alanımızdaki 885 bin metrekare ve 18 bin 386 konutu da yakında Bakanlar Kurulu’na sunacağız. Ben şahsınızda tüm ekibinize, hükümetimize, Çevre ve Şehircilik Bakanımız ve ekibine, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız ve ekibine, Kurucu Belediye Başkanımıza, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörümüz de yanımızda, inşallah beyin transferi ile bizlere yardımcı olacaklar, Bağcılarlı hemşehrilerimize, Bağcılar’da teşkilat anlamında bizlere güç veren AK Parti İstanbul İl Başkanımıza ve Bağcılar ilçe Başkanımıza ben şükranlarımı arz ediyorum. Artık öyle bir noktaya geldik ki Bağcılarlı hemşehrilerimiz, ‘Ne zaman bize sıra gelecek’ diye heyecanlanıyorlar. Heyecanımızı hizmete dönüştürmenin mutluluğu içerisindeyiz” şeklinde konuştu.

Okullarda dönüşüm sürecinin tamamlandığı bilgisini veren Çağırıcı, “Konutta ve sanayi kuruluşlarında dönüşüm süreci devam ediyor. Yeniden yapılması gereken okullar yıkılarak yeniden yapıldı. Güçlendirilmesi gereken okulların da İl Özel İdaresi tarafından güçlendirilmesi tamamlandı” dedi.

Konuşmaların ardından ise Başbakan Erdoğan, “Bu yapmak için bir yıkımdı. Ya Allah Bismillah” diyerek ilk yıkımı başlattı. Eşzamanlı yıkım kapsamında Bağcılar’da kentsel dönüşüm ihtiyacı olan bazı binalar ile Sancaktepe Camii’nin yıkımı gerçekleştirildi.

Bağcılar’daki programa Kıyıklık ve Çağırıcı’nın yarı sıra AK Parti İstanbul Milletvekili Harun Karaca, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, Bağcılar Kaymakamı Erdal Çakır, AK Parti Bağcılar İlçe Başkanı İsmet Öztürk ve Bağcılar Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yılmaz ile çok sayıda vatandaş katıldı.

CAMİ DEPREME DAYANIKSIZ OLUNCA YIKILDI 

Yıkımı yapılan Sancaktepe Camii’nin depreme dayanıklılık ölçümünde beton mukavemeti (dayanıklılık) 8’in altında çıkmıştı. 2007 yılında çıkarılan “Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik”e göre yeni yapılacak binalarda beton değerinin minimum C25 olması gerekiyor.

Yıkımı yapılan Sancaktepe Camii, etrafında yapılan kamulaştırmalar da dahil edilerek daha sağlam ve daha geniş olarak yeniden inşa edilecek. Hayırseverlerin ve Bağcılar Belediyesi’nin katkıları ile inşa edilecek cami, peyzaj alanı ile birlikte toplam 7 bin 500 metrekare alandan oluşacak. Otoparkı ile kız ve erkek kuran kursunun olacağı cami, konforu ve yeşil alanı ile birlikte mahalleli için farklı bir yaşam alanı olacak.

“İLK ETAPDA 388 BİN METREKARE ALANI DÖNÜŞTÜRECEĞİZ”

Bağcılar Belediyesi ilk etapta 6 bölgeyi kentsel dönüşüm alanı olarak belirleyerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sundu. Bakanlar Kurulu kararının ardından ise söz konusu bölgelerde daha geniş kapsamlı kentsel dönüşüm uygulamaları başlamış olacak.

Etiketler: »
Share
5909 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ