logo

“ÇOCUKLAR ÇOCUKLUĞUNU YAŞAYAMIYOR”

Başbakan Erdoğan: Yüksek binalar inşaa etmeyi maharet sayıyoruz. Belediyeler için 3 emsal azami ilkemiz olmalı. Plan notlarıyla oynayarak 7’ye, 6’ya çıkarıyorsanız tarih sizi affetmez, millet isiz affetmez.

BaşbakanRecep Tayyip Erdoğan , “Yaşanabilir ve Estetik Şehirler” başlıklı Ak Parti  4. Uluslararası Yerel Yönetimler Sempozyumu’na katıldı. Başbakan Erdoğan, şehir denildiğinde aklına taş gelen, beton gelen, asfalt gelenler varsa onların kendilerini ve medeniyet algılarını tekrar sorgulasın gerektiğini belirterek, “Onlar bu işi bilmiyor demektir. Bir şehre gönül gözüyle bakanlar orada o şehirde şehrin ruhunu görürler. İnsan şehri şekillendirmez, tam tersine şehir insanı şekillendirir” dedi. İstanbul’un cömert bir şehir olduğunu belirten Erdoğan, “‘İstanbul’a gelen İstanbul’da cömertliği öğrenir’ dedim. Olimpiyat toplantısında. Çünkü İstanbul cömerttir. O cömertliği İstanbul’a gezen herkese verir. İstanbul kıskanç değildir. Bursa’ya bakınız yeşil. Bursa’ya insanların kazandırdığı bir özellik değildir, Bursalıları türbelerine kadar yeşile aşık eden o manevi ruhtur” şeklinde konuştu.

Alınan mirasın ileriye taşınamadığını belirten Erdoğan, “Bizim neslimiz maalesef aldığı değerli mirası aynı şekilde ileriye taşımadı. Bekli biraz aşırı olacak ama adeta ihanet etti. Doğup büyüdüğüm İstanbul’da sadece bir ilçede bir rivayete göre 398 bir rivayete göre 800’e yakın caminin yerle bir edildiğini tarihi belgeler ortaya koyuyor. İstanbul’un genelinde kim bilir hangi rakamlara ulaşacak. Bu tarihe, sanata hakarettir” ifade etti.

“ÇOCUKLAR ÇOCUKLUĞUNU YAŞAYAMIYOR” 

Bazı belediye reislerinin elinde Türkiye’nin şehirlerinin harap olduğunu belirten Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Estetik ruhu olmayan ellerde metropole, yani ruhu olmayan şehirlere dönüştü. Bazen arkadaşlarımız dere yatağını değiştirelim diyor. O dere yatağını bulur. Olan cana canana olur. Buralardan üçbeş kazanacağız diye harap etmeyelim. Şimdi çocuklar çocukluğunu yaşayamıyor. Beton zeminlerde çocuklara çocukluk inşaa ediyoruz. Çimen inşa edelim onlara, bırakalım oralarda yuvarlansınlar. Birçok yerde yüksek binalar inşaa etmeyi maharet sayıyoruz. Ben bunu maharet saymıyorum. İnsan oğlunu topraktan uzaklaştırıyoruz. Bizim mimarimizde yatay mimari egemen. Eğer eski dediğimiz şey eskimemişse makbul olan odur ve bugün turizminde sen onunla çekim oluşturuyorsun. O binalar batıda da var. Ama bize gelen eskiyi arıyor, onu soruyor. Çünkü onda ruh var. Bir dönem idrakini kaybetmiş mimarlar, belediye reisleri eliyle şehirlerimizin vecdini tüketti. Bizim neslimiz viran bir miras devraldı. Yıkmak kolaydır ama yapmak zordur. Ama bizim onları harap hallerine bırakmak gibi bir niyetimiz yok. Asla yorulmayacağız. Medeniyet tasavvuru ile hareket edeceğiz. Şehirlerimizi yeniden inşaa edeceğiz. Çok zorlandığınız anlar oluyor. Artan nüfus karşısında çaresiz kalıyorsun. Acil çözüm bile bulurken kadim şehir geleneğinden uzaklaşmayalım. Bu şehirleri yeniden kurmanın çabası içinde olacağız. Bize bir Mimar Sinan’la övünmek yetmez. Nice Mimar Sinan’lar lazım. Yaşarken kıymeti bilinecek mimarlara ihtiyacımız var.”

EMSALLERİ 7’YE ÇIKARMAYIN, TARİH SİZİ AFFETMEZ 

Erdoğan bazı belediyelerde planlarla oynandığını belirterek, “Şu anda plan notlarıyla emsallerle oynayanlar var. Belediyelerin içinde bunu görüyorum. Ak Parti olarak 3 emsal azami ilkemiz olmalı. Plan notlarıyla oynayarak biz bunu 7’ye, 6’ya çıkarıyorsanız tarih sizi affetmez, bu millet sizi affetmez. Asla bunlarla oynama noktasına girmeyin. Sahilleri, denizleri tehdit etmeyin. Şehirlerimiz gasp edildi, işgal altında” dedi. Bu işgali kaldırmak ve onu toprakla yoğurmak üzere yeniden inşa edeceklerini belirten Erdoğan, “Ama bunu yapmaya mecburuz. “Biraz daha rant elde edelim, emsali 2,5-3’e çıkaralım”dan vaz gecelim. 3’e vereceğimiz yerde vardır ama 3 çıkarmayalım. Niye kentsel dönüşüm yapıyoruz? Şehirlerimiz gasp altında. İşgalden kurtulmaya çalışıyoruz. Belki bu bir iki asır alacaktır ama buna iyi şekilde başlamamız lazım” şeklinde konuştu.

REDDE RED 

Tarihi eserlerin reklam panoları ile cam giydirmelerle gasp edildiğini belirten Erdoğan “İstanbul’da Taksim’de Taşkışla var. Kurul Taşkışla’nın aynısını yapmak isterken bizim önümüze red ile çıkıyorlar. Ne reddi? Hatta ana muhalefet kalktı onları savundu. Aslını yapacağız biz, ama bunu yapan kurulu savunuyor. Reddine, red ile karşılık verdik. Çünkü bu CHP zihniyeti tarihi yok eden zihniyettir” ifadelerini kullandı. Erdoğan ayrıca, CHP ile ilgili, “O tarihi zihniyeti yok etmişlerdir ve Dolmabahçe’ye indirmişlerdir. Orada eskiden stad yok. Dolmabahçe Sarayı’nın ahırları vardır. CHP’nin zihniyeti budur. Biz tarihimizden utanmıyoruz. Gururlanıyoruz. Biz kötü bir miras almış olsak da çocuklarımıza kötü bir miras bırakmayacağız. Şimdi bunları ortaya çıkarıyoruz. Erdoğan konuşmasının sonunda belediye başkanlarına, “Hassas olun, dikkatli olun, bürokratik oyunlara gelmeyin” uyarısında da bulundu” şeklinde konuştu.

Etiketler: » » »
Share
2438 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ