logo

Washington’da Muhteşem Azerbaycan Gecesi

Azerbaycan – Amerikan Birliği tarafından Washington’da gerçekleşen dostluk yemeğinde Azerbaycan’ın zengin müzik, dans ve yemek kültürü Amerikalıların beğenisine sunuldu.

500 seçkin davetlinin katıldığı gecede, iki ülke arasındaki dostlukve işbirliğinin önemine işaret edilirken, Azerbaycan’ın 22 yılda gerçekleştirdiği büyük kalkınma hamlesine vurgu yapıldı.

30 Ekim’de ABD’nin başkenti Washington kentinde Azerbaycan – Amerikan Birliği tarafından dostluk ziyafeti verildi.  Programa ABD Senatosu , Beyaz Saray ve Dışişleri Bakanlığı temsilcileri katıldı .

Azerbaycan – Amerikan  Birliğini tarafından gerçekleşen etkinliğin iki ülke arasındaki dostluk ve işbirliğini artırmayı hedeflediği belirtilirken, gecede  Azerbaycan kültürü , gelenek  görenekleri , ve yemekleri de davetlilerin beğenisine sunuldu.

500 seçkin davetlinin katıldığı ve Washington’daki Ulusal Mimarlık Müzesi ( National Building Museum ) binasında gerçekleşen etkinlikte,  Azerbaycan’ın ABD Büyükelçisi Elin Süleymanov konukları selamlayarak

” Diplomasinin en iyi yolu ülkenin kültürünü tanıtmaktır ve bu etkinlikte belirttiğim nokta başarıyla uygulanmaktadır ”  şeklinde konuştu.

Daha sonra Azerbaycan – Amerika Birliğinin Kurucusu ve Başkanı Anar Mammadov bir konuşma yaparak misafirleri selamladı. Mammadov sözlerini şöyle sürdürdü:

” Sayın konuklar , toplantımıza hoş geldiniz . Benim için büyük şereftir ki , siz bu gece Azerbaycan müziği , dansları ve mutfağı ile tanışmak için burada toplanmış bulunuyorsunuz.

Bu önemli gecede ABD senatörleri , kongre üyeleri,  40 ülkeyi temsil eden büyükelçi ve diplomatlar , sanat , kültür adamları , ayrıca tanınmış iş adamları bizim konuklarımız .

Bir kez daha ifade edelim ki , Azerbaycan – Amerikan Birliği ABD’de , Azerbaycan’ın tarihi , kültürü , sanatı , eğitimi , sporu , ekonomisi hakkında tanıtım işlevini görüyor. İlişkileri artırmayı ve geliştirmeyi hedefliyor.  Geçen yıl yaptığımız toplantı gibi bu yılki toplantımıza da gösterilen ilgi bizleri ziyadesiyle memnun etmiştir’’

Anar Mammadov,  Azerbaycan-Amerika Birliği olarak; ABD’nin tanınmış üniversitelerinde Azerbaycan konusunda tartışmaların düzenlenmesi, öğrencilerin burs programlarının düzenlenmesi, Gül Bayramının kutlanması, Azerbaycan hakkında tanıtımın yapılması gibi pek çok etknlikler gerçekleştirdiklerini belirterek, ‘’İnanıyorum ki bu çalışmalar Azerbaycan’ın ABD’de daha iyi tanınmasına vesile olacak; dostluk ve işbirliklerinin gelişmesine katkı sağlayacaktır’’ dedi.

Gecede bir konuşma yapan Azerbaycan – Amerika Birliği Başkanı Den Berton, kuruluşun faaliyetlerinden ve Anar Mammadov’un çalışmalarından övgüyle bahsetti.  ‘’Sayın Anar Mammadovû hepiniz tanıyorsunuz ve onun iki ülkenin yakınlaşması için gösterdiği gayretli çalışmalardan hepiniz haberdarsınız’’ diyen Den Berton, Bugün bu etkinlikte selamladığım misafirler arasında 40 ülkeyi ve halkı temsil eden büyükelçiler ve diplomatlar , ABD Senatosu üyeleri , Temsilciler Meclisi üyeleri , Beyaz Saray ve Dışişleri Bakanlığı temsilcileri , Amerikan medyasının temsilcileri , ticari kuruluşlarının temsilcileri , ABD’nin ve Washington’un sanat adamları ve iş temsilcileri var ‘’ şeklinde konuştu.  ‘ Den Berton, Azerbaycan’ın 22 yıl gibi bir sürede büyük atılımlar gerçekleştirerek dünyanın hayranlığını kazandığını belirterek, Azerbaycan’ın zengin tarihi, müziği ve mutfağı hakkında övgü dolu ifadeler kullandı.  Konuşmaların ardından sahne alan Rast Grubu Azerbaycan danslarından birbirinden güzel örnekler sunarken, Eurovision yarışmasında Azerbaycan’ı temsil eden Sebine Babayeva da şarkılarıyla misafirleri coşturdu. Gecede muhteşem bir müzik ziyafeti sunan ünlü mugam sanatçısı Alim Kasımov ve kızı Fergana Kasımova misafirlere unutulmaz anlar yaşattılar ve büyük alkış aldılar. Azerbaycan-Amerika Birliği geçtiğimiz yıl da benzer bir organizasyonla yüzlerce seçkin davetliye Azerbaycan kültür ve medeniyetinin tanıtılmasına katkı sağlamıştı. Birliğin Kurucu Başkanı Anar Mammadov, bu tür etkinliklerle ABD’de Azerbaycan kültürünü tanıtmaya ve dostluk köprüleri kurmaya devam edeceklerini belirtti.

 

Share
2236 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ