logo

8D SİNEMA SALONU VE PLANETARYUMU GELİYOR

“Bağcılar 8d Sinema Salonu Ve Planetaryuma Kavuşuyor”

Bağcılar’da yakında hizmete girecek olan Sanal Gerçeklik Modülü olan Türkiye’nin en büyük “8D Sinema salonu ve planetaryum” ilçe sakinlerine heyecanlı anlar yaşatacak.  3 Boyutlu gözlüklerle hareketli bir platform ve fiziksel efektlerin bulunduğu sistemde eğitim, eğlence ve tanıtım amaçlı hizmet verecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yıllar önce Balkan Savaşları sonrası göç eden, Türkiye’nin dört bin yanından iş bulmak amacıyla gelen ve terörden kaçan insanların yerleştiği Bağcılar son yıllardaki hızlı bir gelişimin yaşıyor. Dört metro hattı ve tramvayı ile İstanbul’un ulaşım ağına entegre olan Bağcılar sosyal ve kültürel dönüşüm yaşıyor. Bağcılar Belediyesi’nce inşa edilen “Sanal Gerçeklik Modülü” olan “8D” de yakında hizmete girecek. İnönü Mahallesi’nde yapımına başlanan ve inşaatı tamamlanan ‘8D Sinema Salonu ve Planetaryum” dünyanın önemli turizm merkezleri olan Paris, Londra, Oslo, Zürih, Amsterdam ve Barselona’da bulunuyor. 8D Sinema ve Planetaryum teknolojisi, Türkiye’de ilk kez Bağcılar’da hizmete girecek.

“8D” teknolojisinin, enformasyon çağının kimliğini yansıttığını, onunla bütünleştiğini ve bu sinerjiyi kamusal alanla buluşturduklarını ifade eden Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, “Bu sistem, gerek zaman, mekan küresi gerek yüksek mekan kalitesiyle modern ve interaktif bir yapı olarak karşımıza çıkmaktadır. 8D Sanal Gerçeklik Modülü yapı çelik konstrüksiyon ile hızlı uygulanabiliyor. Hem depreme dayanıklı hem de ekonomik. Işık kullanımı ise zaman mekan vurgusu yönünde efektif bir görsel şölen sunmaktadır.”  diye konuştu.

“KÜLTÜREL VE SANATSAL FAALİYETLER SERGİLENECEK”

Sanal Gerçeklik Küresi’nin kapalı bir kutu olmasının yanı sıra kentin kültür, tarih, sanat faaliyetlerinin de sergilenebileceği paylaşımcı bir mekan olduğunu da kaydeden Çağırıcı,  şöyle konuştu:“8D Sinema Salonu’nda küçük toplantılar da düzenlenebilecek. Eğlence ve eğitime katkısının yanı sıra teknoloji merkezi hüviyetinde olacak.  Ayrıca belediyemizin, ilçe sakinleriyle her türlü halkla ilişkiler, bilgilendirme ve tanıtım çalışmalarını yapabileceğimiz bir kompakt iletişim merkezi olacak. Hayata geçirdiğimiz yatırımlar ve Sanal Gerçeklik Modülü ile Bağcılar, sadece ilçe sakinleri için değil çevresindeki yerleşim bölgelerinde yaşayanlar için de bir cazibe merkezi oluyor.”

“DİĞER BELEDİYELERE ÖNCÜLÜK EDİYORUZ”

Başkan Çağırıcı, tamamlanan sinema salonu inşaatı ile birlikte 3D filmlerin teknik alt yapısının oluşturulması hizmetlerini kapsayan bir projeyi hayata geçirmeye hazırlandıklarını belirtti. Çağırıcı, “Binada 8D simülasyon salonu, sinema  salonu, fuaye alanı ve WC’ler de bulunuyor. Bağcılar Belediyesi, sanal gerçeklik teknolojilerini eğitimde kullanan ilk belediye olarak diğer belediyelere öncülük edecektir. Sanal gerçeklik modülü ile farklı iletişim teknolojilerini eğlence ve eğitimi bir araya getirerek hizmete sunuyoruz. Bu teknoloji izleyicilerin 5 duyusuna hitap edecek hareketli simülasyona sahiptir. İzleyici 6 hareketli robot platform ve 3D stereo gözlüklerle film seyrederken rüzgar, sis, dokunma hissi, kar, koku efektleri ve 3 boyutlu ortam heyecanını yaşayacaktır.” diye konuştu. Çağırıcı, ayrıca planetaryum gösterimlerinde, başta astronomi olmak üzere biyoloji, coğrafya, fizik gibi temel bilimler ve daha birçok farklı alanlarda hazırlanmış zengin çeşitliğe sahip filmlerle gerçeğe çok yakın simülasyonlar bulunduğunu da ifade etti.

Etiketler: » » »
Share
3168 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ