logo

Kentsel dönüşümü gazetecilere anlattı

 

 Bağcılar Belediyesi, şimdi de Uluslararası Gümüşhanevi Sempozyumu’nu düzenliyor. 1-2 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek sempozyumda, günümüzde de etkisi devam eden Günüşhanevi Hazretleri farklı yönleriyle anlatılacak. 

Sempozyumda konuşan Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağrıcı, Bağcılar’da uygulamaya başladıkları kentsel dönüşüm ile ilgili de konuştu.  Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı “Çöp ve çamurlu yollarıyla Bağcılar birilerinin varoş cümlesiyle hep aşağılandı. Dünden bugüne Bağcılar’a baktığmızda yenilenen ve gelişen Bağcılar’ı görebiliyoruz. Zira bugün tramvayı, metrosu, otelleri, üniversitesi ve alışveriş merkezi gibi yatırımın cazibe merkezi haline gelen bir Bağcılar var. Halkımız yenilenen ve gelişen Bağcılar’dan memnun. Bakın bugün Bağcılar halkı vergi ödemesinde ilk sırada yer alıyor. Biz de hizmeti götürmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bugün Bağcılar Belediyesi’nin hiçbir çalışanına ve kuruma kesinlikle borcu yoktur. Hamd olsun çalışıyoruz, üretiyoruz. Bağcılar halkı daha iyi ve güzel hizmetlere layıktır” dedi.

 

Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, kentsel dönüşümü fırsata çevirmek ve şehri yeniden inşa etmek istediklerini söyledi. Kronik bir hal alan trafik, otopark ve yeşil alan sorunlarının çözümü için bu kararı aldıklarını ifade eden Çağırıcı, süreçte vatandaşların da müteahhitlerin de zarara uğramayacağını söyledi. 500 metrekarenin altında ve otopark planı olmayan binalara izin vermeyeceklerini ifade eden Çağırıcı, belediyenin kentsel dönüşüme ilişkin yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

 

Bağcılar’ın yaklaşık 750 bin nüfusu olduğunu ve 48 bin 765 bina stokunun bulunduğunu anlatan Çağırıcı, bu binaların büyük bir kısmının 500 metrekarenin altında olduğunu söyledi. Bağcılar’da 6 bölgeyi kentsel dönüşüm alanı olarak belirlediklerini ve bu alanların toplamının 387 bin 600 metrekare olduğu bilgisini veren Çağırıcı, buralarda yapılacak dönüşüm çalışmalarının da müteahhitlerle birlikte gerçekleştirileceğini belirtti

Yaptığı ulusal ve uluslararası sempozyumlarla dikkat çeken Bağcılar Belediyesi, bunlara bir yenisini daha ekliyor. Etkisi günümüzde de devam eden 19. yüzyılın büyük sufi, muhaddis, kelamcı ve fakihlerinden biri olan Ahmed Ziyaüddin Gümüşhanevi (1813-1893) Hazretleri anısına uluslararası sempozyum düzenleniyor. 1-2 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek sempozyuma, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 8 farklı ülkeden katılacak bilim insanları Gümüşhanevi Hazretlerinin, hayatı, eserleri ve günümüze etkisini anlatan sunumlar yapacak.

Bağcılar Retaj Royale Otel’de gerçekleştirilen basın toplantısında sempozyuma ilişkin bilgiler verildi. Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Sempozyumun Bilim ve Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. İrfan Gündüz, Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi İslami Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Turan Arslan, AK Parti Bağcılar İlçe Başkanı İsmet Öztürk ve Bağcılar Müftüsü Hasan Hüsnü Sula’nın katıldığı toplantıda sempozyuma ilişkin bilgiler verildi. “Başkanlığımız döneminde beş yılda beşinci uluslararası sempozyumda birlikte olmanın heyecanı içindeyim” diyen Çağırıcı, daha önce Uluslararası Aliya İzzetbegoviç, Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi, Uluslararası Medya Sempozyumu ve Balkan Savaşları’nın 100. yıl dönümü dolayısıyla Uluslararası Balkan Savaşları Sempozyumu’nu yaptıklarını söyledi.

Bilim ve Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. İrfan Gündüz de sempozyumun içeriğine ilişkin bilgiler verdi. “Biz ölülerimiz ve geçmişimizle beraber yaşarız” diyen Gündüz, “Geçmişimizden güç alarak geleceğe yürürüz. Gümüşhanevi Hazretleri de bizim geçmişimiz. Bu abide şahsiyetler, kendi fikirleri etrafında oluşturdukları şuur ve yetiştirdikleri insan şuuruyla en güzel medeniyetlerin temsilcileri olmuşlardır” dedi.

Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç ve Bekir Bozdağ’ın katılımı ile açılışı yapılacak sempozyumda toplam 7 oturum gerçekleştirilecek ve 34 teblig sunulacak. “Gümüşhanevi ve Dergahı”, “Gümüşhanevi’nin Tasavvufi Kişiliği”, “Gümüşhanevi’nin İlmi Kişiliği”, “Gümüşhanevi’nin Hadis ve Tefsir İlmindeki Yeri”, “Gümüşhanevi Ekolü (Ziyaiyye)” ve “Gümüşhanevi’nin Tesirleri” konularında gerçekleştirilecek oturumlarda, Türkiye başta olmak üzere Rusya, İtalya, Pakistan, İsrail, Özbekistan ve Suriye’nin seçkin üniversiteleri ve akademilerinden katılacak bilim insanları sunum yapacak.

Toplantıya Gazete Bağcılar, Gazeteci Volkan Çeliktürk ve Radyocu Adem Metan’da katıldı.

 

GAZETE BAĞCILAR

 

Etiketler: » » » » » » »
Share
2824 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ