logo

Aşure kazanı Bağcılar Meydanı’nda kaynadı

Bağcılar Belediyesi her yıl Hicri takvime göre Muharrem ayına özel bir etkinlik düzenledi. Bağcılar Meydanı’nda kurulan kazanda pişirilen aşureler kaplara dolduruldu.  Yaklaşık 20 bin kap aşure Bağcılarlılar’a dağıtıldı.

Hicrî senenin ilk ayı olan Muharrem ayının 10. günü Âşura Günü olduğunu ifade eden Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, “Âşura gününün Allah katında ayrı bir yeri vardır.” dedi.

Kerbelalar yaşamak istemediklerinin altını çizen Çağırıcı, ‘Hazreti Peygamber de, Hazreti Ali de, torunu Hazreti Hasan ve Hüseyin de bize şunu öğretti: ‘Can kutsaldır, can azizdir. Kim ki bir cana kastederse bütün bir aleme kasteder.’ Kerbela bize zalimin değil mazlumun yanında, Hakk’ın yanında, insani değerlerin yanında durmayı öğütleyen acı bir hadisedir.” diye konuştu.

Başkan Lokman Çağırıcı, AK Parti İlçe Başkanı İsmet Öztürk, İlçe Müftüsü Hasan Hüsnü Sula, İlçe Milli Eğitim Mustafa Yılmaz ve AK Parti İlçe Başkanı İsmet Öztürk ile birlikte aşure dağıttı.  Yağmura rağmen uzun kuyrukların oluştuğu dağıtımda aşurelerini alan Bağcılarlılar Başkan Lokman Çağırıcı’ya teşekkür ettiler.

Kazanlarda pişirilerek ilçe sakinlerine ikram edilen aşure içerisinde 300 kilo buğday, 160 kilo nohut, 160 kilo kuru fasulye, 140 kilo kuru üzüm, 140 kilo kuru kayısı, 100 kilo kuş üzümü, 140 kilo kuru incir, 140 kilo fındık, 50 kilo ceviz içi, 110 kilo Hindistan cevizi, 100 kilo nar, 1 ton toz şeker ve 15 şişe de gülsuyu kullanıldı.

VOLKAN ÇELİKTÜRK

 

 

 

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
2642 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ